Športna in splošna diagnostika nam omogoča vpogled v trenutno stanje telesnih zmogljivosti, telesne sestave in telesnih nepravilnosti pri posamezniku. Splošna in športna diagnostika lahko vključuje različne meritve, ki jih določimo na podlagi potreb posameznika.
Pridobljeni podatki na podlagi opravljene diagnostike omogočajo kineziologu, da natančneje in kakovostneje pripravi program preventivne vadbe, da kvalitetnejše pripravi športnike na novo tekmovalno sezono ter sprotno spremlja napredek športnika v času tekmovalne sezone ali posameznika v času vračanja po poškodbi.
Kaj nam omogoča?
- Spremljanje napredka športnika
- Optimizacija treninga
- Preventiva pred poškodbami
- Spremljanje uspešnosti rehabilitacije
Denzitometrija – kostna gostota
OSTEOPOROZA je sistemska bolezen skeleta, za katero so značilne nizka kostna gostota in spremembe v mikroarhitekturi kosti. Posledica so krhke kosti, ki se hitreje zlomijo. Osteoporoza se pojavi, ko se poruši ravnovesje med razgradnjo kosti in njeno gradnjo oziroma obnovo: premalo kosti se zgradi, preveč pa razgradi. Je dedna bolezen in najbolj pogosto doleti ženske v po-menopavznem obdobju.
Osteoporozo lahko zdravnik potrdi z merjenjem mineralne kostne gostote. Natančno meritev lahko opravimo z napravo, ki jo na kratko imenujeno DEXA (Dual-energy X-ray Absorptiometry) ali kostna denzitometrija. Meritev kostne gostote je neinvaziven, hiter in natančen postopek z najsodobnejšo diagnostično tehnologijo, ki omogoča takojšnje rezultate. Tako lahko na podlagi pridobljenih podatkov začnete z ustreznim zdravljenjem ali preventivnim ravnanjem.
Izokinetična meritev mišične zmogljivosti
Izokinetično testiranje je instrumentalno merjenje mišične jakosti v dinamičnih pogojih. Pri tej tehniki merjenja mišične jakosti lahko ocenjujemo silo, zmogljivost in vzdržljivost različnih mišičnih skupin pri krožnih gibih v sklepih, vse to pa merimo pri izbrani hitrosti giba.
Izokinetično testiranje določenega sklepa je zlasti pomembno pri enostranskih poškodbah, pri katerih zdrava (nepoškodovana) stran predstavlja referenčno vrednost, s katero primerjamo vrednosti poškodovane strani. Več- kratno testiranje pacienta omogoča časovno spremljanje poteka kliničnega zdravljenja in rehabilitacije pacienta ter omogoča objektivno spremljanje izboljšanja mišičnih zmogljivosti poškodovane strani ter nadaljnji napredek v rehabilitacijskem procesu vse do popolne, predvsem pa varne vrnitve k vsakodnevnim aktivnostim.
Kontraktilne lastnosti mišic – Tenziomiografija (TMG)
Je neinvazivna diagnostična metoda, s katero ugotavljamo kontraktilne lastnosti mišic (čas krčenja mišic, mišična napetost) ter simetrijo (sorazmernost) med mišicami, ki zagotavlja učinkotivo delovanje telesa. Omogoča nam tudi vpogled v škodo, ki je nastala pri poškodbi posamezne mišice.
Na podlagi pridobljenih rezultatov in glede na primerjalne vrednosti (spol, starost, športna disciplina), lahko objektivno ocenimo posameznikovo mišično stanje, spremljamo napredek pri vadbi in treningu ter usmerjamo rehabilitacijo po poškodbi.
Analiza mišic s TMG metodo je primerna:
- za vse posameznike, ki želijo ustrezno vaditi ali imajo različne težave skeletno-mišičnega sistema,
- za vse športnike, ki si želijo boljših športnih rezultatov ali bolj nadzorovan trenažni proces.
Aerobna moč – VO2max
Test aerobne moči VO2max je ocena največje količine kisika, ki ga lahko posameznik porabi med intenzivno telesno aktivnostjo. VO2max, ali maksimalna aerobna kapaciteta, je merilo srčno-žilne in dihalne vzdržljivosti ter se pogosto uporablja za oceno telesne pripravljenosti, zlasti pri športnikih.
Test VO2max se običajno izvaja v laboratorijskem okolju z uporabo tekalne steze, sobnega kolesa ali druge ergometrične naprave. Med testom se intenzivnost vadbe postopoma povečuje, medtem ko posameznik nosi masko, povezano s plinom analitičnim sistemom, ki meri porabo kisika in produkcijo ogljikovega dioksida.
Ekscentrična jakost zadnjih stegenskih mišic
Zadnje stegenske mišice močno sodelujejo pri šprintih in raznih skokih ter doskokih, hkrati pa opravljajo tudi pomembno vlogo pri zmanjšanju možnosti nastanka poškodb kolenskega sklepa.
NordBord je hiter, enostaven, natančen in zanesljiv sistem za spremljanje jakosti in neravnovesja zadnjih stegenskih mišic. Merilna naprava nam omogoča ogled rezultatov v realnem času, kar pomeni, da lahko športniku zagotovimo takojšnje povratne infromacije. Hkrati lahko trenutne rezultate primerjamo s prejšnjimi meritvami in z normativnimi vrednostmi po starostni kategoriji in športni disciplini.
Telesna sestava – DXA ali BIA
DXA
Natančna analiza telesne sestave z DXA napravo je prvi korak k preventivi, izboljšanju zdravja in telesnega izgleda. Merilna naprava DXA (dvoenergetska rentgenska absorbcij metrija) se prvotno uporablja za merjenje mineralne kostne gostote, a z dodano računalniško podporo jo lahko prav tako uporabimo za merjenje sestave telesa (delež maščobne in mišične mase).
Gre za najbolj natančno merilno napravo za ugotavljanje deleža različnih tkiv v telesu. Prednost takšne meritve je ta, da poleg vpogled v kostno gostoto, lahko ugotovimo segmentalno (po posameznih delih telesa) maščobno ter mišično maso.
BIOIMPEDANCA (BIA)
Podobno in še vedno zelo objektivno meritev telesne sestave lahko izvedemo tudi z bioimpedančno analizo, ki temelji na merjenju električne impedance oziroma odpornosti tkiv v telesu. BIA se pogosto uporablja za določanje deleža telesne maščobe, mišične mase, vode in drugih sestavin telesa. Ta metoda je priljubljena zaradi svoje neinvazivnosti, hitrega izvajanja in relativno visoke natančnosti.
Drža, stabilnost in mobilnost hrbtenice
Uporaba zelo precizne senzorske tehnologije (IDIAG spinal mouse) nam omogoča vpogled v analizo drže, stabilnosti in mobilnosti hrbtenice. Ta sistem omogoča natančno in neinvazivno oceno anatomskega položaja hrbtenice med statično držo v različnih položajih (vzravnana stoja, predklon). Na podlagi pridobljenih podatkov lahko ugotavljamo morebitne nepravilnosti trupa.
Sistem IDAG uporabljamo v:
- rehabilitaciji: ocena napredka pri rehabilitaciji po poškodbah ali operacijah hrbtenice,
- preventivi: zgodnje odkrivanje nepravilnosti in tveganj za poškodbe,
- športu: analiza telesne drže in gibanja za izboljšanje športne zmogljivosti.
Gibljivost
Mobee goniometer je naprava, ki jo uporabljamo za merjenje gibljivosti sklepov in drugih gibalnih omejitev. Gre za napreden elektronski goniometer, ki ga pogosto uporabljajo fizioterapevti, kineziologi in drugi strokovnjaki za analizo in spremljanje funkcionalne gibljivosti pri rehabilitaciji, ocenjevanju športne zmogljivosti in preventivi. Omogoča nam merjenje obsega giba v realnem času in zagotavlja objektivne meritve, ki so bistvene pri spremljanju napredka rehabilitacije ali ocenjevanju funkcionalne gibljivosti.
Mobee goniometer je varen in učinkovit način za pridobivanje kvantitativnih podatkov o gibljivosti sklepov, kar omogoča boljšo prilagoditev terapij in vadbenih programov glede na posameznikove specifične potrebe in cilje.
Eksplozivna (odrivna) moč
Na podlagi različnih vertikalnih skokov (moč odriva, višina skoka, pospešek) lahko ovrednotimo napredek ali ugotovimo šibke točke mišic spodnjih udov.
Odrivna moč športnika nam lahko veliko pove o eksplozivnosti mišic spodnjih okončin. Eksplozivnost je namreč poleg drugih telesnih lastnosti, kot sta vzdržljivost in moč, neposredno odvisna od zmogljivosti. Za najbolj natančno analizo zmogljivosti posameznega športnika se navpični skoki izvajajo na pritiskovni plošči Forcedecks.
Le ta omogoča napredno in objektivno merjenje odrivne moči ter drugih parametrov, kar je ključno za izboljšanje športne uspešnosti, optimizacijo rehabilitacije ter zmanjšanje tveganja za poškodbe pri športnikih in rekreativcih.